Uz visiem jaunumiem

Aptauja: 48% Latvijas iedzīvotāju neko nezina par aprites ekonomiku

announcements_img

Aprites ekonomikas principu ievērošana sekmē materiālu un lietu ilgāku izmantošanu, tādējādi radot būtisku ietekmi uz atkritumu apjoma samazināšanu. Lai to panāktu, svarīgi ir arī sabiedrības paradumi un iesaiste, tomēr Latvijas fintech uzņēmuma DelfinGroup un Norstat Latvija īstenotajā aptaujā* secināts, ka sabiedrības zināšanas par aprites ekonomiku ir vērtējamas kā vājas - 48% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nezina par aprites ekonomiku un nav par šādu modeli dzirdējuši.


Aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas paredz esošo materiālu un produktu koplietošanu, iznomāšanu un atkārtotu izmantošanu pēc iespējas ilgākā laika periodā. Viens no veidiem ir sekot līdzi tam, lai preces, kas vēl ir darba kārtībā, tiek maksimāli ilgi izmantotas, tā ierobežojot jaunu iegādi.


Veiktajā aptaujā noskaidrots, ka teju 50% respondentu par šo pieeju nezina. 39% aptaujāto atzīst, ka par aprites ekonomiku ir dzirdējuši, bet nezina, kā tas praksē darbojas, tikmēr par to zina vien 14%.


Aptaujas laikā respondentiem, neatkarīgi no viņu zināšanām, tika izskaidrota aprites ekonomikas būtība. Vaicājot par veidiem, kā tajā iesaistītos, 36% aptaujāto atzina, ka, galvenokārt, iegādātos ilgtspējīgas preces. Tikmēr 29% savu laiku nokalpojušas, bet darba kārtībā esošas lietas nodotu labdarībai vai pārdotu tālāk, vēl 9% atzina, ka iegādātos lietotas vai mazlietotas preces.


Turpina DelfinGroup valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš, kura vadītais uzņēmums aktualizējis aprites ekonomikas principu veicināšanu sabiedrībā ar Banknote veikaliem.


Stāsta D. Ādmīdiņš: "Aptaujas dati arī rāda, ka 16% aptaujāto nezina, kā iesaistītos aprites ekonomikas modelī, savukārt 10% vispār neredz vajadzību iesaistīties. Jāatzīst, ka nereti aprites ekonomikas principu ievērošana tiek saistīta ar uzņēmējdarbības vidi un lēmumiem par preču pareizu pārstādi, iegūtos materiālus atkārtoti izmantojot kā izejvielas jaunām precēm. Tomēr aprites ekonomikas modelī var iesaistīties ikviens, piemēram, domājot par lietu ilgāku izmantošanu. Šajā pieejā kā sabiedrība esam ceļa sākumā, tāpēc ar Banknote veidojam pārdomātu infrastruktūru visā Latvijā, kas palīdzētu šos jaunos paradumus nostiprināt. Esam arī aizsākuši iniciatīvu "Lietots. Pārbaudīts", kura nozīmē, ka visas Banknote internetveikalā un filiālēs pārdošanā esošās preces ir profesionāļu pārbaudītas un tiek pārdotas ar garantiju līdz 24 mēnešiem. Vēlamies iedrošināt pirkt lietotas vai mazlietotas preces, kā arī pārdot tālāk lietas, kas pašam vairs nav vajadzīgas. Tas ir ne tikai ilgtspējīgi, bet arī finansiāli izdevīgi."


Raksturojot līdzšinējo sabiedrības iesaisti, Banknote apkopotie dati liecina, ka iedzīvotāji visaktīvāk no lietotām un mazlietotām precēm pērk mājsaimniecībai domātas preces, mobilos tālruņus, juvelierizstrādājumus, kā arī audio, video un TV tehniku.


"Sekojot sabiedrības paradumiem un mobilitātei, šogad ieviesām arī iespēju preces pārdot attālināti Banknote interneta vietnē, lai tādā veidā vēl vairāk motivētu sabiedrību dot otro dzīvi lietām, kuras joprojām ir darba kārtībā, bet netiek vairs izmantotas mājsaimniecībā. Apkopotie dati par attālināto preču uzpirkšanu liecina, ka populārākās kategorijas ir datortehnika, preces mājai un mobilie telefoni," piebilst D. Ādmīdiņš.

 

Šobrīd Latvijā darbojas vairāk nekā 90 aprites ekonomikas koncepta Banknote filiāles.


*DelfinGroup un Norstat Latvija aptauja veikta šī gada augustā, piedaloties 1009 respondentiem visā Latvijā.


Par DelfinGroup


DelfinGroup ir licencēts Latvijas fintech uzņēmums, kas dibināts 2009. gadā un strādā ar zīmoliem Banknote un VIZIA. Uzņēmums strādā ar peļņu katru gadu kopš 2010. gada. DelfinGroup pastāvīgi attīsta un piedāvā patēriņa aizdevumus, aizdevumus senioriem, nomaksas pakalpojumus, lombarda aizdevumus un lietotu, mazlietotu un jaunu preču tirdzniecību vairāk nekā 90 filiālēs visā Latvijā, kā arī tiešsaistē. DelfinGroup kopš 2014. gada ir pazīstams Nasdaq Riga biržā kā obligāciju emitents un kopš 2021. gada kā akciju emitents Baltijas Oficiālajā sarakstā. Uzņēmums veic regulāru ikceturkšņa dividenžu izmaksu. DelfinGroup ilgtspējas pamatā ir fokuss uz korporatīvo pārvaldību, fintech inovācijām, atbildīgu aizdevumu izsniegšanu, finanšu iekļaušanu un aprites ekonomikas veicināšanu. Uzņēmums saņēmis Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta balvas "Ilgtspējas indekss 2023" zelta kategorijas godalgu.


Papildu informācija:

Linda Eltermane,

AS DelfinGroup sabiedrisko attiecību vadītāja

Tālrunis: +371 28700457

E-pasts: [email protected]

Uz visiem jaunumiem