Uz visiem jaunumiem

Aptauja: 72% Latvijas iedzīvotāju mājsaimniecībā uzglabā nokalpojušas lietas

announcements_img

Lai gan visā pasaulē un Latvijā pieaug nepieciešamība sekot aprites ekonomikas principiem, veicinot lietu otrreizēju izmantošanu, pārliecinošs vairākums jeb 72% Latvijas iedzīvotāju savās mājsaimniecībās aizvien glabā nokalpojušas, taču darba kārtībā esošas lietas. Turklāt tikai 15% aptaujāto šādas lietas mēdz pārdot un 12% – ziedot labdarības organizācijām, liecina Latvijas fintech uzņēmuma DelfinGroup veiktās aptaujas* dati.

 

Tikmēr 13% no aptaujas respondentiem ir pārliecinoši atbildējuši, ka šādas lietas mājās neglabā, savukārt 13% norādīja – drīzāk nē. Niecīga daļa aptaujāto jeb 1% nezina, vai mājās glabājas savu laiku nokalpojušas lietas. "Aptaujas dati liecina, ka mūsu sabiedrībā vēl tikai veidojas paradumi atkārtoti apritē izmantot lietotas mantas. Liela daļa iedzīvotāju turpina glabāt mājās lietas, kuras netiek izmantotas un kuras faktiski varētu laist apritē, maksimāli izmantojot preču vērtību un palielinot to dzīvesciklu. Sabiedrība kopumā no atkārtotas preču aprites iegūst vismaz trīs veidos. Pirmkārt, ja kādam nokalpojusi lieta mājās krāj putekļus, to var pārdot, vienlaikus gan mājās atbrīvojot vietu, gan gūstot finansiālu labumu. Otrkārt, citam pārdotā prece vēl var izrādīties noderīga, par tās iegādi samaksājot mazāk. Un visbeidzot, tiek samazināta jaunu preču aprite, kas atstāj mazāku ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Visa pasaule šobrīd kopīgi tiecas uz zaļāku dzīvesveidu, un iesaistīšanās aprites ekonomikas veicināšanā var būt mūsu katra ieguldījums nākamajām paaudzēm," skaidro DelfinGroup valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš.

 

Aptaujas dati arī parāda, ka šobrīd iedzīvotāji visbiežāk no nevajadzīgām lietām mēdz atbrīvoties, atdodot tās ģimenei un draugiem, vienlaikus 16% aptaujāto norāda, ka nemēdz atbrīvoties no šādām lietām, turpinot tās uzglabāt mājās. Tikai 15% dod lietām otro dzīvi, tās pārdodot, taču 12% aptaujāto nokalpojušas lietas izmet atkritumos un tikpat procentuāli ziedo labdarības organizācijām.

 

“Šobrīd mēs piedzīvojam pārmaiņas un jauni paradumi attiecībā uz lietotu un mazlietotu lietu tālāku izmantošanu mūsu sabiedrībā vēl tikai veidojas. Lai tie nostiprinātos, redzam, ka svarīgi ir izveidot atbilstošu infrastruktūru un sistēmu, kas motivētu arī iedzīvotājus iesaistīties un kļūt par nozīmīgu aprites ekonomikas daļu. Tieši tāpēc DelfinGroup attīstītais Banknote koncepts gan klātienē, gan attālināti piedāvā iespēju pārdot vai nopirkt otrreizējā izmantošanā noderīgas lietas, saņemot par tām arī garantiju. Apskatot Banknote piedāvājumā esošās preces, redzam, ka visbiežāk dominē juvelierizstrādājumi, viedtālruņi, portatīvie datori, darba instrumenti, audio un video tehnika, sporta inventārs, pulksteņi, mākslas un interjera priekšmeti un citas preces,” papildina D. Ādmīdiņš.

 

*Aptauju 2023.gada februārī veica DelfinGroup, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru "Norstat Latvija". Tajā piedalījās 1008 respondenti no visas Latvijas.

 

Par DelfinGroup

 

DelfinGroup ir licencēts uz tehnoloģijām balstīts finanšu nozares koncerns, kas dibināts 2009. gadā un strādā ar zīmoliem Banknote un VIZIA. Uzņēmums pastāvīgi attīsta un piedāvā patēriņa aizdevumus, aizdevumus senioriem, nomaksas pakalpojumus, lombarda aizdevumus un lietotu, mazlietotu un jaunu preču tirdzniecību vairāk nekā 90 filiālēs visā Latvijā, kā arī tiešsaistē. DelfinGroup vairāk nekā 300 profesionāļu komanda vidēji mēnesī izsniedz 35 tūkstošus aizdevumu. Uzņēmuma kopējais reģistrēto klientu skaits pārsniedz 400 000. DelfinGroup kopš 2014. gada ir pazīstama Nasdaq Riga biržā kā obligāciju emitents un kopš 2021. gada kā akciju emitents Baltijas Oficiālajā sarakstā. Uzņēmums 2021. gadā veica IPO, piesaistot gandrīz 6000 jaunu akcionāru. Uzņēmums veic regulāru ikceturkšņa dividenžu izmaksu. 2022. gadā uzņēmuma kredītportfelis sasniedza 67,4 miljonus eiro, EBITDA bija 13,1 miljoni eiro un peļņa pirms nodokļiem sasniedza 7,3 miljonus eiro. Uzņēmuma ilgtspējas pamatā ir fokuss uz korporatīvo pārvaldību, fintech inovācijām, atbildīgu aizdevumu izsniegšanu, finanšu iekļaušanu un aprites ekonomikas veicināšanu. Uzņēmums strādā ar peļņu katru gadu kopš 2010. gada.

 

Papildu informācija:
Linda Eltermane,
AS DelfinGroup sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālrunis: +371 28700457
E-pasts: [email protected]

Uz visiem jaunumiem