May 9, 2022
Nozares jaunumi
Lombardu nozare strauji atgūstas pēc Covid-19 un turpina digitalizēties
Mazinoties Covid-19 ierobežojumiem, lombarda aizdevumu segments šī gada pirmajā ceturksnī piedzīvojis strauju kāpumu, liecina Latvijā lielākā lombardu tīkla Banknote pirmā ceturkšņa rezultāti. AS DelfinGroup lombardu tīkls Banknote lombarda aizdevumos pirmajos trīs mēnešos izsniedzis 3,6 miljonus eiro, kas ir par 30% vairāk nekā 2021. gada pirmajā ceturksnī. Prognozējams, ka lombardu tirgus turpinās attīstīties un izaugsmi turpmākajos gados noteiks četras vadošās tendences – tirgus konsolidācija, digitalizācija, standartu maiņa un Eiropas zaļais kurss.
Līdz pat Covid-19 pandēmijai un licencēšanas noteikumu izmaiņām lombardu tirgus Latvijā bija ļoti stabils, uzrādot pakāpenisku izaugsmi. Covid pandēmijas dēļ tika ieviestas mājsēdes un dažādi klientu apkalpošanas ierobežojumi. Tas lombardiem bija liels trieciens, jo ierobežoja lombardu aizdevumu pieejamību, kas tradicionāli ir klātienes pakalpojums. Jaunā situācija un tendences tirgū mudināja meklēt dažādus jaunus iedzīvotāju apkalpošanas risinājums. Piemēram, AS DelfinGroup ieviesa pilnīgi jaunu pakalpojumu – ķīlas vērtības noteikšanu tiešsaistē, kas ļauj novērtēt preci attālināti. Tādejādi iedzīvotājiem ir kļuvis ātrāk un ērtāk saņemt lombarda aizdevumu, jo papildus nav jādodas uz lombardu, lai uzzinātu ķīlas vērtību.
Lombardu tirgu būtiski ietekmēja arī vairāk nekā trīskārtēja ikgadējās licences maksas paaugstināšana no 14 000 eiro līdz 55 000 eiro, kas noveda pie mazo lombardu skaita samazināšanās 2020. gada beigās un 2021. gadā. Prognozējams, ka šogad lombardu tirgus konsolidācija turpināsies – mazie tirgus spēlētāji apvienosies un iekļausies lielākās lombardu apvienībās. Ilgtermiņā iedzīvotāji no tā tikai iegūs, jo uzlabosies pakalpojumu kvalitāte. Tostarp AS DelfinGroup šā gada sākumā pabeidza lombardu biznesa pārņemšanu no AS Moda Kapitāls, kam piederēja ceturtais lielākais lombardu tīkls Latvijā. AS Moda Kapitāls biznesa pārņemšana nostiprināja AS DelfinGroup vadošās pozīcijas Latvijas reģionos. Šobrīd Latvijā ir pieci nopietni tirgus spēlētāji un kopējais lombardu skaits pārsniedz 200. AS DelfinGroup ir lombardu tirgus līderis ar 93 Banknote lombardiem.
Attīstība ir prognozējama tiem lombardu tirgus dalībniekiem, kas spēs darboties inovatīvi un digitalizēties. Konkurētspējīgākie un lielākie nozares spēlētāji turpinās attīstīt jaunus pakalpojumus un palielinās savu tirgus daļu. AS DelfinGroup šajā ziņā ir lielas konkurences priekšrocības salīdzinājumā ar citiem tirgus dalībniekiem, jo pēc veiksmīgi īstenotā IPO uzņēmumam ir pieeja lētākam kapitālam, kas ļauj aktīvi investēt gan esošo pakalpojumu pilnveidošanā, gan jaunu attīstīšanā.
Investīcijas lombardiem ir nepieciešamas, lai turpinātu īstenot kopējo standartu maiņu, ko Banknote kā tirgus līderis aktīvi virza jau pēdējos desmit gadus. Arvien svarīgāks iedzīvotājiem ir arī ātrums, kādā ir iespējams saņemt aizdevumu. Tāpēc lombardiem ir jāinvestē ķīlas vērtētāju profesionālo iemaņu pilnveidošanā, kā arī ērtāku un mazāk laikietilpīgu pakalpojumu izstrādē. Piemēram, Banknote lombardos jau ir izdevies panākt, ka vidējais laika posms naudas saņemšanai ir piecas līdz septiņas minūtes, ja viss ir kārtībā ar klienta atnesto ieķīlājamo preci.
Investīcijas ir nepieciešamas arī, lai attīstītu digitālos un attālinātos pakalpojumus. Agrāk visi lombarda pakalpojumi tika piedāvāti klātienē, savukārt attīstoties tehnoloģijām un mainoties iedzīvotāju ieradumiem, mūsdienu nepieciešamība ir nodrošināt lombarda pakalpojumu pieejamību arī internetā. Covid pandēmijas laikā internetveikals kļuva par straujāk augošo Banknote preču tirdzniecības kanālu. Līdzīga tendence ir novērojama arī lombarda aizdevuma jomā, ko veicināja ķīlas vērtības noteikšanas iespējas izveide tiešsaistē - vairs nav jādodas uz lombardu, lai uzzinātu potenciālā aizdevuma summu. Pēc preces apraksta un foto saņemšanas lombarda eksperti ar ilggadēju pieredzi to izdarīs attālināti.
Pozitīvu nākotni lombardiem sola arī Eiropas zaļais kurss, kas cita starpā pieprasa ražot ilgtspējīgākas preces ar garāku dzīves ciklu. Tas vairos preču kalpošanas ilgumu un apriti. Palielināsies arī videi draudzīgi domājošo cilvēku skaits, kuri kļūs atvērtāki lietotu preču atkārtotai izmantošanai – pērkot, pārdodot vai ieķīlājot. Prognozējams, ka gan digitalizācija un iespēja lombarda pakalpojumus sniegt attālināti, gan zaļā domāšana nākotnē kāpinās gados jaunākās auditorijas interesi par lombardiem. Visaktīvāk lombarda pakalpojumus izmanto iedzīvotāji 30 – 39 gadu grupā (29,6%) un 40 – 49 gadu grupā (23,5%).
Lombarda aizdevumus izmanto vairāk nekā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju. Tostarp Banknote lombarda aizdevumus ir izmantojuši jau vairāk nekā 300 tūkstoši cilvēku. Lombardu klientus varam iedalīt divās lielās grupās. Pirmie ir iedzīvotāji, kuriem ir nepieciešams īstermiņa aizdevums – viņi, piemēram, atnes sev piederošu lietotu vai mazlietotu preci un pretī saņem lombarda aizdevumu.Otrā grupā ietilpst cilvēki, kas pērk un pārdod preces, neizmantojot aizdevuma pakalpojumus. Šo grupu nosacīti var iedalīt vēl divās daļās – vieni ekonomisku apsvērumu vadīti “samaina” sev vairs nevajadzīgu preci pret naudu, bet otra grupa ir progresīvi un arī zaļi domājoši cilvēki, kas domā par efektivitāti un arī vidi. Viņi Banknote tīklu izmanto kā starpnieku, lai lietotām precēm pagarinātu lietošanas laiku. No vienas puses, tas ir ērtāk, nekā pašam censties pārdot mantas soc-tīklos vai portālos, jo pārdošanai nav jātērē savs brīvais laiks un nemitīgi jāatbild uz interesentu zvaniem.
Otrkārt, tas ir arī drošāk un samazina iespēju kļūt par krāpniecības shēmu upuri, jo nav svešiem cilvēkiem jāatklāj savs tālruņa numurs vai adrese. Savukārt pircēji var būt droši par preces kvalitāti, jo tā pirms pārdošanas tiek pārbaudīta un pircējs saņem gan čeku, gan garantiju. Nav jāuztraucas, ka varētu iegādāties mobilo tālruni vai datoru, kas vēlāk nedarbosies. Lombardā iegādātu preci ir iespējams atgriezt pēc tādiem pašiem nosacījumiem kā mantas, kas ir iegādātas citos veikalos.
Lombarda aizdevumu cilvēki galvenokārt izmanto kā bezriska aizdevuma veidu, lai segtu gan pirmās nepieciešamības vajadzības un medicīnas izdevumus, gan veiktu mazākus un lielākus pirkumus, kā arī biznesam un nākotnes investīcijām. Piemēram, zeltu, sudrabu un vērtslietas daudzi izmanto kā ilgtermiņa “drošības spilvenu”, ko ir nepareizi pārdot jau pie pirmās nepieciešamības. Ja pēkšņi ir radusies vajadzība pēc papildu līdzekļiem, daudz tālredzīgāk ir izmantot šos līdzekļus kā ķīlu aizdevuma saņemšanai. Tādējādi tiks iegūta nauda, bet netiks zaudēts uzkrātais “drošības spilvens”, kas var noderēt nākotnē. Tāpēc tieši turīgā iedzīvotāju daļa, kuriem ir uzkrātas dažādas vērtslietas, ir regulāri lombardu aizdevuma izmantotāji. Dārgmetālu cenām ir tendence ilgtermiņā palielināties, tāpēc tie visos laikos uzskatīti par labu investīcijas veidu.
Lombarda aizdevums ir laba alternatīva citiem nebanku un banku patēriņa aizdevumiem, jo aizņēmējam nerodas papildu saistības. Statistika liecina, ka aptuveni 70% no lombardos ieķīlātajām mantām, vēlāk atkal atgriežas atpakaļ pie to īpašniekiem. Savukārt tālākā tirdzniecībā nonāk ap 30% no ieķīlātajām precēm. Vidējā lombarda aizdevuma summa ir 74 eiro, bet ikdienā izsniegto lombarda aizdevumu amplitūda ir ļoti plaša. Tie var būt gan daži eiro par nelielu rotaslietu, gan vairāki tūkstoši eiro, piemēram, par augstvērtīgu televizoru vai datortehniku.
Par AS DelfinGroup
AS DelfinGroup ir licencēts uz tehnoloģijām balstīts finanšu nozares koncerns, kas dibināts 2009. gadā un strādā ar zīmoliem Banknote un VIZIA. Uzņēmums pastāvīgi attīsta un piedāvā patēriņa aizdevumus, aizdevumus senioriem, nomaksas pakalpojumus, lombarda aizdevumus un lietotu un mazlietotu preču tirdzniecību vairāk nekā 90 filiālēs visā Latvijā, kā arī tiešsaistē. AS DelfinGroup vairāk nekā 300 profesionāļu komanda vidēji mēnesī izsniedz 35 tūkstošus aizdevumu. Uzņēmuma kopējais reģistrēto klientu skaits pārsniedz 400’000. AS DelfinGroup kopš 2014.gada ir pazīstams Nasdaq Riga biržā kā obligāciju emitents un kopš 2021. gada kā akciju emitents Baltijas Oficiālajā sarakstā. Uzņēmums 2021. gadā veica IPO, piesaistot gandrīz 6000 jaunu akcionāru. Uzņēmums veic regulāru ik ceturkšņa dividenžu izmaksu. 2021. gadā uzņēmuma kredītportfelis sasniedza 43 miljonus eiro, EBITDA bija 10,2 miljoni eiro un peļņa pirms nodokļiem par dividendēm sasniedza 5,2 miljonus eiro. Uzņēmuma ilgtspējas pamatā ir fokuss uz korporatīvo pārvaldību, fintech inovācijām, atbildīgu aizdevumu izsniegšanu, finanšu iekļaušanu un aprites ekonomikas veicināšanu. Uzņēmums strādā ar peļņu katru gadu kopš 2010. gada.
Papildu informācija:
Aldis Umblejs,
AS DelfinGroup finanšu direktors
Tālr.: +371 26189988
E-pasts: [email protected]